Pogrzeby Poznań

Karawany

Ceremonia pogrzebowa, czyli uroczystość w kaplicy, a następnie odprowadzenie trumny lub urny na miejsce pochówku, to wydarzenie niezwykle podniosłe. Ważne zatem aby przebiegło sprawnie, a sama organizacja ceremonii była jak najmniej czasochłonna i stresująca. Charakter ceremonii powinien być dopasowany do osobowości żegnanej osoby oraz jej ostatniej woli.

Wybór odpowiedniego karawanu.

Karawan, czyli pojazd używany w czasie pogrzebu, to często element niezbędny w trakcie uroczystości. Jego wybór to jedna z decyzji, która spada na barki osoby organizującej uroczystość pogrzebową. Dzięki możliwości wyboru pojazdu, przebieg pogrzebu staje się sprawny i mniej stresujący. Należy zaznaczyć, że karawan pogrzebowy służy tylko i wyłącznie do transportu zwłok. Ważne są zatem nie tylko obowiązujące przepisy ale również szacunek do zmarłej osoby. Karawan obecny jest przede wszystkim podczas pochówku klasycznego. Osoby decydujące się na spopielenie, a tym samym urnę, zamiast trumny, nie muszą organizować specjalnego środka transportu. Wybór odpowiedniego karawanu powinien zatem uwzględniać wielkość trumny oraz charakter ostatniego pożegnania. Do wyboru są karawany w najbardziej popularnych kolorach: czarnym oraz białym.

Czy kolor ma znaczenie?

Powszechnie przyjęło się, że kolor czarny związany jest z żałobą i stratą bliskiej osoby. Osoby uczestniczące w ostatnim pożegnaniu ubrane są w ten kolor, a więc wybór karawanu w czarnym kolorze wydaje się oczywisty. Kolor biały z drugiej strony jest symbolem nadziei, wiary oraz zaufania. Przynosi nadzieję oraz oświecenie. Osoby, dla których ważna jest symbolika, docenią zatem wybór karawanów zarówno w kolorze czarnym, jak i białym. Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego karawanu wpływa na kreowanie podniosłej atmosfery podczas ostatniego pożegnania. Ważne zatem aby nie tylko dobrze się prezentował ale był również w pełni sprawny.