Pogrzeby Poznań

Jak dokonać właściwego wyboru nagrobka?

Wybór właściwego nagrobka to bardzo ważna decyzja, którą musimy podjąć po śmierci bliskiej osoby. Jego wygląd dla wielu osób stanowi swego rodzaju formę oddania czci zmarłej osobie oraz podkreślenie tego, jak ważna dla nas była. Nagrobki w Poznaniu, jak i w innych miastach, można zamówić w zakładach kamieniarskich i domach pogrzebowych. Obecnie, zakłady kamieniarskie posiadają w swojej ofercie szeroki wybór materiałów. Na wybór odpowiedniego powinna wpływać nie tylko cena ale – przede wszystkim – jego odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak opady deszczu czy śniegu i wysokie bądź niskie temperatury.

Najpopularniejszym materiałem do budowy pomników nagrobnych, na który decydują się osoby, które straciły bliską osobę jest granit. Granit jest nie tylko niezwykle wytrzymały na warunki pogodowe ale dostępny jest również w różnych wariantach kolorystycznych oraz dekoracyjnych. Elementy wykonane z granitu prezentują się niezwykle okazale. Aby nagrobek wykonany z granitu zachował swoje trwałość i ponadczasowe piękno, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Ten sprowadzany z całego świata materiał występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Granitowe groby bowiem mogą być szare, z drobnymi, czarnymi plamkami, brązowe, a nawet ciemne, przypominające czerń. Stawiając na nagrobek z granitu, można zdecydować się również na specjalnie rzeźbione dodatki np. czarną księgę, na której zostaną wyryte złote litery. Jedną z największych zalet granitu, która sprawia, że tak wiele osób się na niego decyduje, jest jego łatwość czyszczenia.

Nagrobek pojedynczy lub mauzoleum rodowe

Wciąż rosnące ceny kwater na cmentarzach miejskich i parafialnych sprawiają, że osoby zarządzające miejscami pochówku zalecają tworzenie dużych nagrobków dla całej rodziny. W przypadku kilku grobów znajdujących się obok siebie, mauzoleum rodowe jest bardzo dobrym pomysłem. To również dobry wybór w przypadku starszych nagrobków oraz tych w złym stanie i wymagających odświeżenia. Rodzinne mauzoleum wyróżnia się tym, że widnieją na nim imiona i nazwiska oraz daty życia poszczególnych osób znajdujących się w zbiorowym nagrobku. Decydując się na nagrobek pojedynczy, musimy wybrać nie tylko materiał, z którego będzie wykonany ale również kształt. Poza klasycznymi tablicami pionowymi, popularne stają się nagrobki bez tablicy, w formie poziomej płyty z wyrytym napisem. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne ale również bardzo eleganckie. Aby nagrobek wyróżniał się na tle innych, obok niego można postawić kamienny wazon na kwiaty, prosty krzyż lub znicz-latarnię na wymienne wkłady.