Pogrzeby Poznań

Jak przebiega kremacja?

Wymienić można dwa najbardziej popularne rodzaje pochówków – tradycyjny i kremacyjny. W Polsce tradycyjny pochówek polega na zakopaniu ciała zmarłej osoby w ziemi. Powszechność tego rodzaju pochówku sprawia, że na cmentarzach zaczyna brakować miejsc, problem ten jest szczególnie odczuwalny w większych miastach. Coraz więcej osób decyduje się zatem na pochówek kremacyjny.

Czym jest kremacja?

Kremacja jest to rodzaj pochówku polegający na spaleniu ciała osoby zmarłej. Procesowi temu towarzyszą bardzo rygorystyczne wytyczne. Warto zaznaczyć, że bliscy zmarłej osoby mają możliwość pożegnania zmarłego przed spopieleniem. Mogą również uczestniczyć w pierwszej fazie kremacji, która przebiega w następujący sposób: zwłoki w trumnie umieszcza się w specjalnej komorze spalania, w której panuje temperatura wynosząca około 900 stopni Celsjusza, następnie trumna z ciałem na specjalnej, ruchomej taśmie wjeżdża do komory, gdzie ulega spopieleniu. Cały proces kremacji trwa około dwie godziny, jego dokładny czas zależy jednakże od wielkości zwłok. Na końcu komory znajduje się specjalny lej, w którym umieszcza się prochy.

Ważnym procesem jest usunięcie za pomocą elektromagnesu wszystkich metalowych przedmiotów z trumny, w tym gwoździ. Przed umieszczeniem prochów zmarłego w urnie, zostają one ostudzone. Niewskazane bowiem jest umieszczanie gorących szczątków w pojemnikach. Obecnie dostępny jest szeroki wybór urn wykonanych z różnych materiałów. Do najbardziej popularnych należą urny wykonane z mosiądzu oraz kamienia. Te dwa materiały nie tylko elegancko się prezentują ale są również bardzo trwałe.

Gdzie można dokonać kremacji?

Kremacja to rodzaj pochówku, na który decyduje się coraz więcej osób. Pomimo wielu zalet, między innymi niższych kosztów oraz oszczędności terenów pod cmentarze, tradycyjna forma pochówku wciąż jest chętniej wybierana przez osoby, które straciły bliską osobą. W Polsce istnieje obecnie kilkadziesiąt miejsc, w których można dokonać spopielenia zwłok. Zdecydowana większość z nich działa w okolicy dużych ośrodków. Dla takich wyspecjalizowanych przedsiębiorstw jak firmy pogrzebowe Poznań, duże aglomeracje są idealnym miejscem na ulokowanie krematoriów. Doskonałym rozwiązaniem na problem, jakim jest brak przestrzeni na cmentarze, szczególnie w większych miastach jest rozpowszechnianie kremacji jako tańszego rodzaju pochówku. Nie bez powodu mówimy o metropoliach. W większych miejscowościach bowiem przywiązanie do tradycyjnych pochówków nie jest tak duże, jak ma to miejsce w mniejszych ośrodkach oraz na wsiach.