Pogrzeby Poznań

516 067 066

O czym należy pamiętać przygotowując pogrzeb?

Odejście bliskiej osoby często wiąże się z wieloma problemami, którym trzeba stawić czoła. W obliczu śmierci członka rodziny, ciężko jest wszystko spamiętać i myśleć racjonalnie. Na szczęście przygotowania do pochówku zmarłego nie są aż tak bardzo skomplikowane.

Dostarczenie dokumentacji

Przed rozpoczęciem pogrzebu należy przygotować odpowiednie dokumenty. Do najważniejszych należy karta zgonu. Otrzymać ją można od lekarza, który stwierdził śmierć. Oprócz karty należy również przygotować akt zgonu. Aby go otrzymać, trzeba zgłosić śmierć w urzędzie stanu cywilnego i złożyć wniosek o wystawienie takiego dokumentu.

Mając wszystkie zaświadczenia, można zająć się przygotowaniem pochówku zmarłego i organizacją zasiłku pogrzebowego z urzędu ZUS. Nie mniej ważne jest opłacenie i przygotowanie ceremonii pogrzebowej. Należy również wykupić kwaterę na cmentarzu, której koszt na dwadzieścia lat wynosi zazwyczaj kilkaset złotych.

Podstawowe elementy pogrzebu

Ważnym elementem przygotowań do pogrzebu jest wybór nagrobka oraz trumny lub urny. Nie można również zapominać o wybraniu zakładu pogrzebowego, czyli firmy świadczącej usługi związane z pochówkiem zmarłych. Trzeba także przemyśleć, które elementy związane z pogrzebem chcemy jej zlecić, a którymi zająć się samemu.

Przygotowanie ciała

Można zdecydować się na zlecenie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych zakładowi pogrzebowemu. Warto zatem dowiedzieć się, co dokładnie oferuje dana firma, ponieważ mogą być wymagane poważniejsze procesy pielęgnacyjne. Zlecenie takich zabiegów zakładowi pogrzebowemu jest najprostszym i najlepszym sposobem, ponieważ przygotowanie ciała jest nieco trudniejsze, niż zwykłe uczesanie i ubranie i może nas przerosnąć. Istnieje jednakże możliwość, żeby wszystkim zajęła się rodzina zmarłego. Należy również przemyśleć zastosowanie zabiegów mających na celu poprawienie wyglądu ciała. W wielu przypadkach może okazać się to konieczne.

Zabiegi takie będą wymagane, jeżeli ciało zostało poważnie uszkodzone na przykład w wyniku wypadku, który doprowadził do śmierci. Przydadzą się jednakże również przy naturalnej śmierci, gdy nieboszczyk będzie posiadać przebarwienia ciała, bladą cerę, plamy opadowe lub sinicę twarzy. Pomocna może okazać się tanatoksometyka, czyli zabieg mający na celu poprawienie estetyki wszystkich widocznych elementów ciała i dający możliwość wystawienia go na widok publiczny. Zabieg poprawia kolorystykę skóry, delikatnie ją zakonserwowuje oraz redukuje mniejsze obrażenia. Można również zdecydować się – jeżeli to konieczne – na uzupełnienie braków w owłosieniu na głowie. Wszystkie wymienione działania mają doprowadzić ciało do stanu jak najbliższego naturalnemu wyglądowi przed śmiercią.