Pogrzeby Poznań

Trumna czy urna ?

Trumna, czyli skrzynia służąca do pochówku zmarłych to najpopularniejszy wybór wśród osób organizujących pogrzeb. Na to tradycyjne rozwiązanie decydują się przede wszystkim katolicy ale nie tylko. 

Pochówek wiąże się z postawieniem nagrobka na cmentarzu, co – dla wielu osób – jest jednoznaczne z uczczeniem pamięci po zmarłym. Tradycyjny pogrzeb, a tym samym wybór trumny to o wiele większe koszty, niż w przypadku spopielenia i wyboru urny. 

Spalenie ciała po śmierci to wybór, na który decyduje się coraz więcej osób. Przepełnione cmentarze oraz powoli zmieniające się przepisy z pewnością sprzyjają tej decyzji. 

Urna może spocząć zarówno w rodzinnym grobie, jak i specjalnym kolumbarium. Decydując się na trumnę lub urnę, wciąż stoi się przed nie lada wyzwaniem – jaki rodzaj wybrać? Czy materiał ma znaczenie? Czy niska cena, oznacza niską jakość? Jak dopasować wielkość?

Jaką trumnę wybrać?

Wyróżnić można wiele rodzajów trumien. Do najpopularniejszych bez wątpienia należą te wykonane z drewna. Najtańszym rozwiązaniem jest wybór trumny wykonanej z drewna sosnowego. Trumny sosnowe występują w dwóch odcieniach: jasnym, miodowym brązie i ciemnym brązie wpadającym w czerwień. Innym rodzajem drewna, z którego wykonuje się trumny jest dąb. Wyższa cena w tym przypadku, jest jednoznaczna z wyższą jakością oraz trwałością materiału. Innymi, mniej popularnymi rodzajami trumien drewnianych, są te wykonane z olchy oraz buku. 

Wnętrze trumny odgrywa równie ważną rolę, co zewnętrzne elementy ozdobne. Podstawowe wyposażenie to kapka, poduszka, pasyjka i antaby. Można zdecydować się na proste elementy ozdobne – gładkie, satynowe obicia, brak żłobień i ornamentów oraz stonowane kolory.

 Osoby pragnące uczcić charakter zmarłego oraz podkreślić unikatowy styl, jaki prezentował mogą postawić na aksamitne wypełnienie oraz przyciągające wzrok zdobienia, w postaci na przykład miedzianych uchwytów. Nie ma zatem jednej odpowiedzi na pytanie „jaką trumnę wybrać?”. Należy dopasować ją do budżetu, zadbać o to, aby była trwała i postawić na elementy najlepiej odzwierciedlające charakter zmarłego.

Jaką urnę wybrać?

Wybór urny, czyli naczynia służącego do przechowywania prochów zmarłego po spopieleniu, to nie lada wyzwanie, z którym muszą się zmierzyć osoby organizujące ostatnie pożegnanie. Kremacja staje się w Polsce coraz bardziej popularna, dzięki czemu dostępny jest coraz większy wybór urn. 

Najbardziej popularne są urny stalowe. Ich popularność bez wątpienia podyktowana jest niską ceną. Innym, popularnym materiałem, z którego wykonywane są urny, jest mosiądz. Niewątpliwą zaletą mosiężnych urn jest możliwość grawerunku. Posiadając większy budżet, można zdecydować się na urnę pozłacaną lub posrebrzaną.

 Mniej popularną, acz mogącą doskonale oddać charakter zmarłego urną jest ta wykonana z drewna. Zazwyczaj ma kształt skrzynki i, jak łatwo się domyślić, jest mniej trwała, niż urny stalowe czy mosiężne. Podobnie, jak w przypadku trumien, urny również mogą być zwieńczone elementami ozdobnymi. Wybór urny zależy od budżetu oraz ostatniej woli zmarłego. Chcąc jak najlepiej uczcić jego pamięć, można zdecydować się na urnę wykonaną na specjalne zamówienie.