Pogrzeby Poznań

Z jakich materiałów budowane są nagrobki?

Odejście bliskiej osoby często wiąże się z wieloma problemami, którym trzeba stawić czoła. W obliczu śmierci członka rodziny, ciężko jest wszystko spamiętać i myśleć racjonalnie. Na szczęście przygotowania do pochówku zmarłego nie są aż tak bardzo skomplikowane.

Wybór odpowiedniego nagrobka jest ważną decyzją, jaką należy podjąć przy organizowaniu pogrzebu. Nagrobek bowiem stanowi swego rodzaju upamiętnienie zmarłej osoby, dlatego też przywiązuje się dużą wagę do jego estetyki oraz trwałości. W naszym klimacie najlepiej sprawdzają się nagrobki wykonane z naturalnych materiałów.

Pomimo dużej popularności, należy mieć na uwadze, że marmur, po który kiedyś tak chętnie sięgano, nie jest odporny na mróz oraz kwaśne deszcze. W związku z tym, w polskich warunkach, mimo starannej ochrony materiał ten nie spełni wymagań. Przed wyborem odpowiedniego nagrobka oraz materiału, z jakiego będzie wykonany należy wziąć pod uwag kilka aspektów. Najważniejsze jest miejsce, w którym stanie nagrobek – ukształtowanie terenu oraz ewentualna bliskość roślinności. Jakie materiały zatem są najlepsze?

Najpopularniejszy granit

Najczęściej stosowanym materiałem, z którego wykonuje się nagrobki jest granit. Osoby biorące na swoje barki organizację pogrzebu decydują się na ten materiał nie tylko ze względu na jego piękny wygląd ale również na trwałość. Granit bowiem jest odporny na mrozy i wysokie temperatury. Ponadto, ani woda ani brud nie wnikają w jego strukturę, dzięki czemu zawsze prezentuje się elegancko i ponadczasowo.

Granit nie wymaga również specjalnych zabiegów, by przez wiele lat spełniać swoją rolę. Z tak odpornego na czynniki zewnętrzne materiału można konstruować różnorodne pomniki, ale trzeba pamiętać, że ich formę warto przede wszystkim dostosować do warunków, w których będzie stał. Decydując się na konkretny kształt pomnika, warto zasięgnąć porady profesjonalistów, takich informacje może udzielić na przykład Dom Pogrzebowy firmy Arka Poznań, który świadczy kompleksowe usługi w tej branży.

Klasyczny piaskowiec

Piaskowiec jest coraz popularniejszym materiałem, na który decydują się osoby stojące w obliczu wyboru odpowiedniego nagrobka. Co prawda, wymaga on więcej zabiegów pielęgnacyjnych, niż granit, ale jego dużą zaletą jest łatwość obróbki. Warto mieć to na uwadze decydując się na ten popularny materiał, ponieważ dzięki temu można uzyskać różnorodne kształty płyt, czy też formować przyciągające wzrok rzeźby nagrobne. Jeżeli zależy nam na długotrwałym, pięknym wyglądzie nagrobka, warto pamiętać o systematycznym impregnowaniu. Zapobiegnie to wchłanianiu przez niego wilgoci oraz erozji.

Sztuczny kamień – lastryko

Lastryko to materiał, po który wciąż chętnie sięgamy nie tylko ze względu na oryginalną stylistykę ale również na niską cenę. Materiał ten można powiedzieć, że imituje granit. Wykonany jest jednakże z wody, cementu i kruszywa, tworzących jedyną w swoim rodzaju mozaikę. Lastryko to materiał mniej trwały ze względu na porowatą powierzchnię i dużą higroskopijność. Może co prawda przetrwać kilkadziesiąt lat, ale wymaga częstych i czasochłonnych zabiegów. Trzeba również pamiętać o regularnym czyszczeniu, ponieważ łatwo się brudzi oraz impregnowaniu i pastowania.