Pogrzeby Poznań

Formalności, w których załatwieniu pomoże zakład pogrzebowy

Pogrzeb wiąże się nie tylko z żałobą ale również z wieloma formalnościami, którym trzeba stawić czoła. Strata bliskiej osoby sprawia, że – będąc pogrążonym w żalu – ciężko skupić swoje myśli na wyborze urzędu, do którego trzeba się udać. Tak istotny jest więc wybór dobrego zakładu pogrzebowego, który przejmie na siebie znaczną część formalności niezbędnych do zorganizowania pogrzebu. Warto zatem dokładnie sprawdzić, w jakich sprawach pomoże firma zajmująca się świadczeniem usług związanych z pochówkiem zmarłych.

W czym może pomóc zakład pogrzebowy?

Wystarczy jedna wizyta w wybranym zakładzie pogrzebowym oferującym kompleksowe usługi pogrzebowe, by udzielić niezbędnych upoważnień, dzięki którym firma zajmująca się świadczeniem usług związanych z pochówkiem zmarłych załatwi wiele formalności w naszym imieniu. Pracownicy zakładu pogrzebowego mogą pomóc w przygotowaniu wielu wymaganych dokumentów, między innymi: aktu zgonu w USC, dostarczą również do ZUS-u dokumentację niezbędną do wypłacenia zasiłku pogrzebowego – jest to bardzo wygodne dla stron, jeżeli owe wsparcie finansowe ma trafić do podmiotu zajmującego się organizacją pochówku. Dzięki temu można o wiele łatwiej rozliczyć się z zakładem pogrzebowym.

Pomoc dla bliskich zmarłej osoby jest świadczona również w zakresie porozumienia się z administracją cmentarza w obszarze wyboru miejsca pochówku, wniesienia odpowiednich opłat czy wyboru dnia i godziny pogrzebu. Szeroki wybór świadczonych usług przez firmy pogrzebowe sprawia, że wybór odpowiedniej może wydawać się trudnym zadaniem. Warto jednak sprawdzić oferty firm świadczących usługi związane z pochówkiem zmarłych, ponieważ doświadczeni pracownicy mogą zdjąć duży ciężar z naszych barków związany z organizacją pogrzebu, w tym załatwieniem wielu formalności.

Formalności związane z pogrzebem

Rodzina zmarłej osoby ma jedynie kilka dni na załatwienie wszystkich spraw związanych z organizacją pogrzebu. Po pierwsze, należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po akt zgonu, czyli dokumentu rejestrującego fakt oraz okoliczności śmierci. Po drugie – należy udać się do administracji cmentarza, na którym zostanie pochowana zmarła osoba. Po trzecie – niezbędna będzie wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w celu złożenia wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Śmierć bliskiej osoby jest traumatycznym przeżyciem. Trudno zatem załatwić wszystkie wymienione formalności będąc w żałobie. Ponadto, często osoby biorące na swoje barki organizację pogrzebu, nie wiedzą gdzie i w jakiej kolejności się udać. Powoduje to dodatkowy stres, którego powinno się unikać.