Pogrzeby Poznań

W jaki sposób powinna być utrzymana czystość nagrobka i miejsca pochówku?

Po stracie bliskiej osoby, jedną z decyzji, która na nas ciąży jest wybór miejsca pochówku. W momencie uzyskania prawa do utworzenia grobu na cmentarzu, stajemy się swego rodzaju najemcami gruntu. Wiąże się to z wieloma obowiązkami, w tym dbanie o wynajętą ziemię. Utrzymanie czystości nagrobka, który wybraliśmy zależy w bardzo dużej mierze od materiału, z którego został wykonany. Bardzo dużą rolę odgrywają również warunki pogodowe oraz lokalizacja na cmentarzu. Jak zatem dbać o porządek w miejscu pochówku, aby dobrze wywiązać się ze swojego zadania?

Jak utrzymać czystość nagrobka?

Sposób pielęgnacji nagrobków w dużej mierze zależy od materiału, że którego został wykonany pomnik. Szeroki wybór surowców oraz wzorów pomników sprawia, że bliscy zmarłego wybierający nagrobki Poznań mogą postawić na taki, którego pielęgnacja i utrzymanie nie będą sprawiały trudności. Jak zatem dbać o poszczególne nagrobki? Zacznijmy od pomników granitowych. Najprostszy sposób na ich mycie, to sięgnięcie po wodę ze środkiem myjącym.

Lastryko natomiast wymagać może szorowania pastą lub przeznaczonym do tego proszkiem. Decydując się na nagrobek wykonany z marmuru, należy pamiętać, że sięgamy po bardzo delikatny materiał, który należy czyścić mokrą gąbką i czystą wodą. W podobny sposób należy czyścić zanieczyszczone napisy, tablice i zdjęcia. Warto już przy procesie zamawiania nagrobka pomyśleć o trwałości materiału, z którego jest wykonany i wybrać dobrej jakości elementy dekoracyjne. Dzięki temu po upływie kilku lat nie będziemy musieli decydować się na ich renowację, co często zdarza się w przypadku napisów i tablic o słabszym wykonaniu.

Porządek w miejscu pochówku

Nie można zapomnieć, że miejsce pochówku to nie tylko pomnik. Zalicza się do niego również najbliższy teren wokół nagrobka. Najbliżsi zmarłego powinni zatem zadbać o regularne usuwanie chwastów oraz przycinanie trawy. W przypadku, gdy w okolicy pomnika znajdują się drzewa lub krzewy, konieczne będzie także sprzątanie liści, gałązek oraz opadłych igieł. Aby zapobiec odbarwieniom pomnika, należy pamiętać o usuwaniu z niego zniszczonych zniczy i stroików.

W przypadku pojawienia się mchu lub wykwintów, należy oczyścić nagrobek środkiem grzybobójczym. Jak często powinno się wykonywać zabiegi pielęgnacyjne miejsca pochówku? Wystarczy robić je 2-3 razy do roku. Ważne, aby o stan pomnika oraz jego otoczenia zadbać zaraz po zimie, przed rozpoczęciem się lata oraz po jesieni. Rodzaje prac wykonywanych w obrębie pomnika zależne są od panującej pory roku. Utrzymanie czystości nagrobka oraz terenu znajdującego się wokół niego jest czasochłonne, jednakże konieczne. Jest to swego rodzaju oddawanie czci zmarłym.